Elek István volt az ATV Egyenes Beszéd című műsorának vendége. Kiderült,az egykori MDF-s politikus a sajtóból értesült arról, hogy felmerült a neve államfőjelöltként. Erről azt mondta, ez meglepte, hivatalosan nem keresték a pártok. Kifejtette: mindezt úgy értelmezi, hogy valószínűleg valamelyik párt részéről elhangzott a neve, más pártok részéről pedig más nevek. „Három név vált nyilvánossá, mindhárom névvel kapcsolatban az hangzott el, hogy vagy megvétózta egy párt, vagy több pártnak nem tetszett” – tette hozzá. Ismert: a másik két felmerült név Iványi Gábor és Róna Péter.
Tizenöt perc hírnév
Elek hangsúlyozta: az ellenzéknek csak olyan jelöltet lehet állítani, aki nem ennek az önkényuralmi rendszernek a köztársasági elnöke akar lenni. Mint mondta, azt tanácsolja a későbbi jelöltnek, hogy használja fel arra azt a bizonyos 15 percet, hogy nagyon világosan beszéljen.
Elek szerint most tavasszal első alkalommal jut oda az ellenzék, hogy képes legyen valóban egy versenyképes alternatívát és közös jelölteket felmutatni, egy köztársasági elnöknek jelenleg csak az lehetne a funkciója, hogy azt mondja, hogy ennek a jelenlegi rendszernek a felszámolásában szeretne közreműködni, és az alkotmányos demokrácia visszaállításában. Úgy fogalmazott: egy olyan programmal érdemes elvállalni a jelölést, amit biztosan nem fog támogatni a kormánypárti oldal,
hiszen az általuk képviselt folyamatot kell megállítani.
Az Alaptörvényt érintő unortodox megoldásokról – melynek Elek volt az egyik fő szószólója, Vörös Imre mellett – elmondta, hogy bár ellenzéki politikusok sokszor azt mondják, nem akarják ennek részleteit kiteregetni, mert attól tartanak, hogy akkor a kormányzat ezt megakadályozza, de ez szerinte butaság. Úgy véli, csak az őszinte, egyenes beszéd, ami eredményt hoz. „Abban kellene bíznia az ellenzéki összefogásnak, hogy minél részletesebben elmondja, mi a baja ezzel a rendszerrel, és ezen hogyan változtatna, annál nagyobb felhatalmazást fog kapni” – hangsúlyozta.
Azt mondta, muszáj megmondani a választóknak, hogy „bármilyen meredeknek is tűnik”, de arról van szó, hogy vagy most békés úton, egy nem szabad és nem tisztességes választáson egy mégis nyertes ellenzék megpróbálja ezt a rendszervisszaalakítást, vagy nem fog történni semmi, és egy ilyen lepusztulás megy tovább, vagy szélsőséges konfliktusok alakulnak ki – hiszen az elmúlt 30 évben ennyire még nem volt megosztott a magyar társadalom.